More Website Templates @ TemplateMonster.com | Zerotheme.com

POCHODZENIE PSA

Przodkiem psa domowego jest wilk (Canis lupus), od którego pochodzą wszystkie rasy rodziny psowatych. Niemal wszystkie zachowania określane jako "psie" są zmodyfikowanymi zachowaniami wilczymi. Zadecydowały o tym dwa procesy: udomowienie oraz późniejsza ewolucja psa. Analizując podstawy behawioru (zachowania) można więc stwierdzić, że pies:
- jest drapieżnikiem, u którego może ujawnić się tendencja do polowań;
- jest zwierzęciem społecznym (dawniej - stadnym), posiadającym potrzeby współżycia z innymi osobnikami (własnego lub ludzkiego gatunku), w gromadzie o ustabilizowanej, wyraźnej hierarchii;
- jest terytorialny, tzn. aktywnie broni określonego terenu (mieszkania, ogrodu, a nawet samochodu) przed intruzami.
- jest wszystkożerny - w szerokim znaczeniu tego pojęcia przyswaja zarówno pokarmy pochodzenia zwierzęcego (w tym i padliny) jak i roślinnego.

Pies łatwo adaptuje się do rozmaitych warunków. Jest stworzeniem stosunkowo łatwym w utrzymaniu, niezwykle lojalnym i bardzo silnie wiążącym się z człowiekiem. Wszystkie powyższe cechy zaważyły na popularności psa jako zwierzęcia domowego w miastach. We współczesnym świecie człowieka pies pełni ważne funkcje społeczne. Jak wykazują badania, dzięki "pośrednictwu" swojego pupila łatwiej nawiązać kontakt z obcymi (rozmowa z nieznajomym staje się łatwiejsza, gdy w pierwszej fazie dotyczy psa). Innym przykładem funkcji społecznej psa jest edukacja dzieci, które biorąc udział w opiece nad psem uczą się odpowiedzialności oraz rola terapeutyczna w postaci tzw. dogoterapii.

EWOLUCJA PSA
polegała przede wszystkim na:
maksymalnym zróżnicowaniu całego gatunku pod względem wyglądu i zachowania
Praktycznie nie ma dwóch psów o takim samym charakterze, a nawet wyglądzie - (to tzw. zmienność osobnicza). Oprócz oczywistej odmienności ras, osobniki jednej rasy mogą także różnić się względem siebie, np. w zależności od kraju, w którym żyją (rottweilery w Szwecji są generalnie mniej agresywne niż w innych krajach). Liczną psią rodzinę w dużym stopniu dodatkowo urozmaicają tzw. psy-mieszańce.
stopniowym dostosowywaniu się psa do człowieka
(w tym adaptacja do życia w środowisku miejskim oraz wytwarzanie więzi psa z rodziną ludzką). Przez stulecia wytworzyła się specyficzna dla psów umiejętność kontaktów z człowiekiem, odczytywania jego intencji i dostosowywania środowiska domowego do jego potrzeb.


…już ponad 2500 poprawnie wyszkolonych i podporządkowanych psów, serdecznie zapraszamy